STANDARD Domů
Kontakt
ODKAZY
Kniha návštěv
Přidat k oblibeným
Vítejte na našich stránkách

Domů
Kdo jsem
Rodokmen
STANDARD
Galerie
Kolín
HISTORIE

Dnes má svátek:

Napište mi vzkaz

webmaster Marečková

nashovawart@volny.cz

 

  

 

 

Země původu: Německo
Datum schválení platného originálu standardu: 12.1.1998
Použití: pracovní pes
Klasifikace: skupina 2 pinči a knírači, molosoidi a bernští salašníčtí psi - sekce 2,2 molosoidi, hořští psi - s pracovní zkouškou

CELKOVÝ VZHLED

Hovawart je silný, středně velký, delší, dlouhosrstý, pracovní pes  poněkud delší tělesnou stavbou. Rozdíly obou pohlaví jsou dobře patrné - především ve tvaru hlavy a celkové tělesné stavbě. Důležité poměry mír: délka těla činí přibližně 110 - 226 % kohoutkové výšky

HLAVA

Silná hlava má široké klenuté čelo. Nosní hřbet je rovný a probíhá paralelně s imaginární linií, prodlužující horní část lebky. Morda a lebka jsou přibližně stejně dlouhé. Stop je dobře zřetelný. Morda je silná a při pohledu ze strany i shora se mírně zužuje. Nos má dobře vyvinutý nosní otvory. U černých psů a četných se znaky je pigmentace černá, pigmentace u plavých je černá - proměnlivý nos je však přípustný. Pysky dobře přiléhají a jsou tmavě pigmentované. Skus je úplný, silný, nůžkový. Silné zuby stojí svisle v čelistech. Klešťový skus je přípustný. Oči jsou oválné. Nesmí ani příliš vystupovat, ani být hluboko uloženy. Barva je tmavě až středně hnědá. Oční víčka těsně přiléhají. Uši jsou trojúhelníkové převislé se zakulacenými špičkami volně přiléhají. Jsou posazeny  vysoko a daleko od sebe, čímž opticky rozšiřují vrch í část hlavy a dosahují svojí délkou až ke koutkům pysku. Přední okraj leží přibližně uprostřed mezi okem a týlním hrbolem. V klidu přiléhají ploše, při pozornosti mohou být namířeny poněkud dopředu.

KRK

Silný krk je středně dlouhý, kůže na hrdle těsně přiléhá.

TĚLO

Hřbet je rovný a pevný. Bedra jsou silná a poněkud delší než záď. Záď je mírně spáditá, středně dlouhá. Hruď je široká, hluboká a mohutná. Ocas je bohatě osrstěný a sahá pod hlezna, ne však až k zemi. Podle nálady psa je nesen nad hřbetem a nebo volně svěšený.

KONČETINY

Hrudní končetiny jsou silné a při pohledu zepředu i zestrany jsou rovné a svisle postavené. Lopatky jsou velmi dobře osvalené, dlouhé a šikmo uložené. Rameno je dlouhé a těsně přiléhá k tělu. Lokty přiléhají k hrudnímu koši. Zápěstní kloub je silný. Nadprstí je poněkud šikmo postavené.
Pánevní končetiny
jsou silné a při pohledu zezadu svisle a rovnoběžně postaveny. Jsou dobře zaúhlené a velmi dobře osvalené. Hlezna jsou velmi silná a hluboká. Tlapy jsou kruhové, silné a kompaktní. Prsty jsou klenutě a těsně přiléhající. Pokud se vyskytnou paspárky, je nutno je odstranit. Drápy jsou u černých a černých se znaky černé, u plavých psů mohou být méně pigmentovány.

POHYB

Při všech druzích pohybu, jak při pohledu zepředu, tak i zezadu je pohyb přímočarý a prostorný. Vydatný klus vychází při správném posunu ze zadních končetin.

KŮŽE

Celkově dobře přiléhá. U černých a černých se znaky má tmavomodré zbarvení, u plavých je většinou růžová.
Srst: nápadně krásná dlouhá srst je lehce zvlněná, přiléhavá a uzavřená s menším podílem podsady. Je delší na hrudi, na břichu, na zadních stranách končetin a na ocasu. Na hlavě a na přední straně končetin je srst krátká. Barva - hovawart se vyskytuje ve třech barevných variantách: černá se znaky, černá a plavá:
Černá se znaky: srst je černá a lesklá, barva znaků je středně plavá. Na hlavě začínají znaky pod nosním hřbetem a dosahují kolem koutků úst až k hrdlu. Body nad očima jsou zřetelně viditelné. Znak na hrudi sestává zde dvou vedle sebe ležících skvrn, které mohou být spojené. Na předních končetinách dosahují znaky při pohledu ze strany od prstů zhruba až k nadprstí a vybíhají dozadu, do výše trupu. Na zadních končetinách dosahují znaky téměř až k srsti na břiše. Při pohledu ze strany jsou znaky nad hlezny patrné jen jako úzký proužek. Znak se vyskytuje také pod kořenem ocasu. Na všech partiích těla jsou znaky jasně ohraničené. Ojedinělá malá bílá skvrna na hrudi, stejně tak jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na konci ocasu jsou přípustné. Pigmentace na víčkách, nose, pyscích a polštářcích je černá.
Černá: srst je černá a lesklá. Ojedinělá malá bílá skvrna na hrudi, stejně tak jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na konci ocasu jsou přípustné. Pigmentace na víčkách, nose, pyscích a polštářcích je černá.
Plavá: středně plavá, lesklá zesvětluje směrem ke končetinám a k břichu. Ojedinělá malá bílá skvrna na hrudi, stejně tak jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na konci ocasu jsou přípustné. Pigmentace na víčkách, nose, pyscích a polštářcích je tmavá až černá.

VELIKOST

kohoutková výška : pes 63- 70 cm, fena 58 - 65 cm.

VADY

Všechny odchylky od standardního popisu jsou vady. Jejich hodnocení by mělo být odvislé od závažnosti odchylky.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY

Celkový vzhled: Hovawarti, kteří fenotypově neodpovídají plemenu.Feny se silně samčím nebo psi se silně samičím výrazem¨.
Proporce: Značné odchylky od proporcí uváděných ve standardu
Chování a charakter:Agresivita, reakce na střelbu nebo letargie
Hlava: Chybějící stop. Modré nebo břízové oči. Vzpřímené, klopené, růžičkovité nebo silně odstávající uši. Předkus, podkus nebo křížový skus. Chybí - li více než 2 P1 nebo jiný zub s výjimkou obou M3   
Krk:Výrazně volná kůže na hrdle nebo tzv. lalok
Tělo:Silně pronesený nebo kapří hřbet. Příliš úzký nebo válcovitý hrudník Anomálie ocasu, příliš krátký nebo trvale zatočený ocas
Končetiny:Silné přestavění zádi
Srst:Zcela zkadeřená srst. Barvy jiné než ve standardu
Černí se znaky: šedé nebo hnědé skvrny mimo znaky dle standardu, převažující podsada jiné než černé barvy, převažující šedá a bělavá barva ve znacích
Černí: šedé nebo  hnědé skvrny mimo znaky dle standardu, převažující podsada jiné než černé barvy
Plaví: jednotlivé bílé chlupy na hřbetě nosu nevedou k vyloučení z chovu, pouze červenoplavá barva bez zesvětlení, běloplavá barva a to i na uších, zřetelně bílé znaky nad úroveň tolerance standardem, tmavé skvrny, maska
Velikost: Výška menší než spodní hranice, výška větší o více jak 3 cm nad horní hranici.
Psi musí mít dvě průkazně normálně vyvinutá varlata, která se zcela nacházejí v šourku